icona

O nás

31.08.2009 | O nás
 

Na Slovensku sme mali v minulosti niekoľko výrobcov a dovozcov športových šípkarskych prístrojoch no dnes vieme povedať, že najznámejším a s oficiálnou značkou EDU ostal len jeden a tým je Barbot Slovakia s.r.o.. Firma bola založená v roku 1997 so sídlom v Brezne na Rázusovej ulici 36. Spoločnosť sa zaoberá viacerými aktivitami a jednou z nich je aj výroba a prevádzka športových šípkarskych prístrojov Dart Cyberdine, ktoré vyrába v licencii chorvátskej firmy Cyberdine Dart.

Popri činnosti firmy Barbot Slovakia s. r. o. bol 16. 3. 1998 založený športový klub pod názvom 1. Dart club Brezno, ako prvý a do dnes jediný na Slovensku, so sídlom na Nám. M. R. Štefánika 33 v Brezne.


Športový klub 1. Dart club Brezno

Športový klub 1. Dart club Brezno je dobrovoľným združením občanov, ktorý sa zaujímajú práve o organizovanie rôznych šípkarskych a stolno – futbalových podujatí, ako aj osvetou týchto zaujímavých hier a samozrejme s činnosťami súvisiacimi so zabezpečením cieľov a poslania klubu.

Výsledky hráčov 1. Dart clubu posunuli náš klub medzi špičku na Slovensku a najlepší jednotlivci reprezentovali Slovensko, a tým aj 1. DC Brezno, na medzinárodných turnajoch.

 

Šípkarsky šport

Hra šípky začala písať svoju históriu v Anglicku a v súčasnej dobe patrí medzi najrozšírenejšie športy. V prvých začiatkoch tejto hry sa prirodzene hralo na rôzne terče a obyčajne boli zhotovené z korku, mäkkeho dreva a podobne. Na začiatku tohto storočia sa začala táto hra etablovať so svojimi pravidlami ako šport, ktorý si do súčasnosti získal milióny priaznivcov. Takmer vo všetkých krajinách sa organizujú súťaže a majstrovstvá v hádzaní šípiek.

Keďže, aj na našom trhu sa objavuje tovar potrebný k tomuto športu, je prirodzené, že aj u nás sa organizujú rôzne súťaže a podujatia.

Medzi najaktívnejšie organizácie popularizujúce tento šport na Slovensku patrí 1. Dart club Brezno, ktorý tesne spolupracuje so Slovenskou Šípkarskou Federáciou ( SŠF ), ktorá je zároveň členom European Dart Union ( EDU ), čo je medzinárodná organizácia, ktorá zlučuje jednotlivé národné federácie a je poverená organizáciou medzinárodných podujatí ako sú napríklad Európsky pohár či Majstrovstvá Európy.

Elektronické šípky znamenajú revolúciu v tomto športe. Použitím elektroniky na vyhodnotenie výkonu hráča sa rozšíril počet hier a ich modifikácii, a tým sa hra stala príťažlivejšou. Veľa Ľudí si myslí, že šípky sú iba detská hra, kde vyhráva ten, čo sa trafí do stredu terča. Keby to bola pravda, ťažko by sa vysvetlilo „šialenstvo“, ktoré môže táto zábava spôsobiť.

Šípky možno hrať v každom veku a nie sú priestorovo, ani finančne príliš náročné, preto ich môže hrať ktokoľvek a prakticky, kdekoľvek – doma, v kancelárii,v klube, v pohostinstve a podobne. Slušnú hráčsku úroveň možno dosiahnuť rýchlo a vďaka jednoduchým pravidlám a rôznym typom hier môžu byť šípky strhujúcou zábavou. A nielen to ! Hra so šípkami je i vynikajúcou duševnou a fyzickou relaxáciou.